Sivas Haber Ajansı

Kurşun Kalem

Kurşun Kalem
137 views
13 Eylül 2020 - 13:42

Korona Virüs Etkisini Arttırıyor

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan kimilerine göre biyolojik saldırı kimilerine göre yarasadan geçen Korona Virüsü tüm dünyayı sarsmaya devam ediyor. Geçmişte yaşanan Sars virüsü, Domuz Gribi vs gibi bir çok salgına tanıklık eden insanoğlu son sınavda basit önlemlerle korunmak yerine zoru seçmeye devam ediyor.
Ülkemizde yaklaşık 300 Bin vaka görülürken 7 Bin kişi yaşamını yitirdi. Özellikle Kurban bayramı sonrasında ise yayılım hızı iyice arttı. Bunun en önemli nedeni ise tedbiri elden bırakmış olmamız. Maske+mesafe+hijyen kuralı insanlarımıza zor gelmeye başladı. İller arası dolaşımın serbest bırakılmasının ardından hızla artan düğünler, nişan törenleri, partiler, cenaze törenleri ve sonrasında verilen yemekler, derken Sivas’ta vaka sayıları günlük 200-300’ü gördü. Mart ayından Haziran ayına kadar toplam 500-600 vaka görülen ve 52 kişinin yaşamını yitirdiği Sivas’ta vaka sayıları 10 Bini geçerken ölenlerin sayısı ise 500’ü geçti. Bunun en önemli nedeni ise tedbirlerin geç alınması ve insanlarımızın vurdumduymaz tavırları.
Kimi pozitif olduğu halde düğün düğün gezerek bulaştırdı, kimi ise sakladığı pozitifliği ile Sabah, öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı namazlarını camide kılarak sevabına sevap eklediğini sandı.
Sonuç itibariyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çığlıkları duyulmadı.
Ha değinemeden geçmeyeceğim Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin başta olmak üzere il protokolümüz de bu süreçte maşallah topluma iyi örnek oldu. Maske takın dediler kendileri maskesiz fotoğraf servis etti. Düğünlere gittiler, cenazelere katıldılar. Eee onları takip eden halkta demek ki bundan bir şey olmuyormuş diyerek işi zirveye çıkardı. Sonuç ise artan vakalar, bu vakalara bağlı ölümler…

Sivas’ın Önceliği Nedir?

Son günlerde Sivas’ta konuşulan en önemli mesele ise 6. Bölge Teşviklerine alınmamış olması. Öncelikle burada konuya bir açıklık getirmek gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas mitinginde Sivas’ın tamamı 6. Bölge teşviklerinden yararlanacak demedi. Demirağ OSB özel teşviklerden yararlanacak dedi. Sivas 4.Teşvik Bölgesinde kaldı diye çığırtkanlık yapmak yerine Demirağ OSB ne zaman teşvik kapsamına alınacak diye gündem oluşturulması gerekiyor. Çünkü Vali Salih Ayhan ve Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, İstanbul ziyaretinin ardından 10-15 Bin kişinin istihdam edileceği yatırımların sözünü aldıklarını ve teşvik kapsamına alındığı an Demirağ OSB’ye yatırımların yapılacağını açıklamıştı.
Siyasetçiler, Vekiller, STK’lar bu konuya ya Vali ile Sivas TSO Başkanının reklamını yapmayalım diye yanaşmıyor ya da umurlarında değil, bizlerin göremediği daha önemli bir gündemleri var.
Sivas birlik olmalı ve bu teşvik konusunda gerekirse Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıkların önünde yatmalı.

Sivasspor Kötü Başladı AMA!

Geçen sezon şampiyonluk yarışının en güçlü adayı olan Sivasspor, 2020-2021 sezonuna Alanyaspor mağlubiyeti ile başladı. Ancak bu takımın kötü olduğu anlamına gelmemeli. Forvette yaşanan eksiklik bariz ortadaydı. Yönetim buna acil çözüm bulmalı ve transfer yapmalı. Bir de unutmamak lazım taraftar olmadan Anadolu kulüpleri çok savaşçı bir futbol ortaya koyamıyor. Dua edelim virüs illeti çabucak bitsin ve tribündeki yerimizi alarak takımımıza destek olalım.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz