Sivas Haber Ajansı

Kaplıca suyunda yün yıkayıp, balıkları öldürdüler

Kaplıca suyunda yün yıkayıp, balıkları öldürdüler
130 views
23 Eylül 2020 - 14:44

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve şifalı balıkları ile bilinen Kalkım Kaplıcası’nda balık ölümleri görüldü. Yapılan incelemede kaplıca kaynağının başlangıcında yün yıkandığı ve bunun da balıklara zarar verdiği anlaşıldı.

Demiryolu görevlileri görev dönüşü ziyaret ettikleri Kalkım Kaplıcası’nda şok bir manzara ile karşılaştı. Su kenarında ve içinde yünler olduğu fark edildi. Bazı balıkların da sudaki yünlere dolaşarak öldüğü belirlendi. Bazılarını da görevliler kurtardı. Burada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin kaplıcanın başlangıç noktasında koyun yünü yıkadıkları belirlendi.
TCDD’de makinist olarak görev yapan Galip Taşdemir “Görevimiz gereği Malatya’dan Sivas’a dönüyorduk. Kalkım köyüne geldiğimizde demiryollarının yol çalışması vardı. yaklaşık orada 3 saat kadar orada bir beklememiz oldu. Bu üç saatlik bir bekleme süresinde Kalkım köyünde bulunan hemen demiryolunun yanındaki balıklı kaplıcaya bir inelim dedik. İndiğimizde balıklı kaplıcanın suyunun içinde aşırı bir yün gördük. İnsanların oturduğu mesire alanları da kasıtlı dökülmüş gibi her taraf yündü. Balıklar suyun içindeki yünlere dolanmış, suyun akarına doğru yünle birlikte sürükleniyorlardı. Birkaç tanesini kurtardık. Ben buradan yetkililerin balıklı kaplıcaya sahip çıkmasını istiyorum. Köylülerin arazileri olan böyle bir kaplıcanın sahiplenmesini istiyorum. Köylülerden tek ricamız gerçekten buraya sahip çıksınlar, böyle bir değer başka bir yerde yok” dedi.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz