Sivas Haber Ajansı

Sultan Abdulhamit’e at yetiştirilen haralar canlanıyor

Sultan Abdulhamit’e at yetiştirilen haralar canlanıyor
91 views
28 Eylül 2020 - 16:20

Osmanlı padişahlarından Sultan 2’inci Abdulhamit için at yetiştirilen Sivas’taki haraların bulunduğu alan, ‘Hamidiye Kültür Parkı’ projesiyle yeniden canlandırılıyor. Sivas Valisi Salih Ayhan, projeyle geçmişle sağlam bir bağ kurulacağını ifade etti.

Sivas’ta, Ankara yolu üzerinde kent girişinde bulunan ve atıl vaziyette kalan eski haralar için proje hazırlandı. Geçmişte Sultan 2’inci Abdulhamit’e de at yetiştiren çiftliklerin bulunduğu alan çok amaçlı “Hamidiye Kültür Parkı” olarak planlandı.

Vali Salih Ayhan, Türkiye’de örnek, bölgede tek olan projenin inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek, projenin son durumu hakkında bilgi aldı. Osmanlı Devleti’nde orduya at yetiştirmek üzere kurulan tarihi haraların, ata sporu ve geleneksel kültürün yaşatıldığı bir mekân haline geleceğini belirten Vali Salih Ayhan, Sivas-Ankara yolu üzerinde 251 bin metrekare alana sahip olan, Sultan Abdulhamit Han’a da at gönderen tarihi aygır depolarının çok amaçlı kullanılacağını söyledi.

‘GEÇMİŞ İLE GELECEK ARASINDA ÇOK SAĞLAM BAĞ KURUYORUZ’

Bölgede bulunan 11 haranın restorasyonlarının yapıldığını belirten Ayhan, “Alanda; müze, restoran, organik ürün satış yerleri, egzotik park, bilim evi, Sivas konağı, macera park ve ata sporları gibi birçok çok amaçlı donatılar olacak. Kültürel, ekonomik, sportif, sosyal ve kültürel anlamda tarihi eserlerimiz vatandaşlarımıza hizmet verecek. Geçmiş ile gelecek arasında çok sağlam bir bağ kurmanın heyecanı içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Restorasyon ve diğer etap çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiğini anlatan Vali Ayhan, “Hamidiye Kültür Parkı şehrimizin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak. Bazı işlerimizde de sona yaklaştık. Altınkale Projesi bunlardan biri. Hem halkımız hem de ulusal anlamda büyük ilgi gören Altınkale Projesi, görünümü ve geleneksel çadır alanları ile bölge halkının uğrak mekanlarından biri haline gelirken, Sivas’a gelen herkesin görmeden gidemeyeceği yerler buralar. Sivas’ı hep birlikte geleceğe, geleceğin nimetlerine hazırlıyoruz” diye konuştu.

 

 

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz