Sivas Haber Ajansı

Çevreye duyarsızlığın en acı tablosu yanı başımızda

Çevreye duyarsızlığın en acı tablosu yanı başımızda
295 views
04 Ekim 2020 - 17:22

Sivas’ın akciğeri durumunda bulunan Kardeşler Tepesi ve Kardeşler Ormanı çevre kirliliğine örnek olarak gösterilebilecek yerler arasına girdi. Hem piknik hem vakit geçirmek için sıklıkla bölgeye gedenlerin çevreye verdiği zarar vicdanları kanatıyor. Her türlü çöpün atıldığı Kardeşler Ormanı, yeni görüntüsü ile daha çok ‘Kardeşler Çöplüğü’nü andırıyor.

ÇÖPLÜ ŞEHİR MANZARASI

Kardeşler Tepesinin yol güzergahı üzerinde bulunan hemen her noktasında her türlü çöpe rastlamak mümkün. Bunların başında ise içki şişeleri ve bira kutuları geliyor. Kenardaki çöplerle şehir birlikte bu manzarayı oluşturuyor.

ÇÖP KUTUSU DA VAR AMA

Kardeşler Ormanı güzergahında bazı noktalarda çöp kutuları da konulmuş olmasına rağmen onu kullanmak yerine, her türlü çöpün gelişigüzel atılmış olması dikkat çekiyor.

DOĞAYA BÖYLE KARŞILIK VERİYORUZ

Üstteki fotoğraf da Kardeşler Tepesi’nde çekildi. Güzle birlikte bölgenin insanlara sunduğu doğal nimetler, sol tarafta görülüyor. Meraklılar bu dönemde araziyi dolaşıp, çördük, alıç, elma, kuşburnu topluyor. Oysa aynı yere, o nimetleri veren ağaçların yanına ise insanlar işte sağda görülen çöpleri bırakıyor.

TEMİZLİK ŞART

Son derece çirkin bir görüntü oluşturan bölgede gönüllü çevrecilerin de desteği ile kapsamlı bir temizlik harekatı başlatılması zaruri görünüyor.

CEZA UYGULANMALI

Bölgede, denetimlerin daha sık yapılması ve özellikle çevreye çöp atarak zarar verenler hakkında cezai müeyyidelerin uygulanması bekleniyor.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz