Sivas Haber Ajansı

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ açıkladı

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ açıkladı
49 views
05 Ekim 2020 - 10:38

Sivas’ta tarım ve hayvancılık konusunda birlik ve beraberliğin başarıyı getirdiğini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Tüm paydaşlarımız el birliği ile çalıştı. 2020 yılını tarıma baktığımız zaman altın yıl olarak değerlendirebiliriz. Bürokratlarımız, siyasilerimiz, parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimiz, belediye başkanımız, sivil toplum kuruluşlarımız hepsi elini taşın altına koyarak Sivas tarımının gelişmesi için önemli çalışmalar yaptı” dedi.
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kentte 2020 yılında tarım ve hayvancılık alanında yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Sivas Valiliğinin ukdesinde gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde önemli projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Çetindağ, emeklerinden ötürü Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Habib Soluk, Ahmet Özyürek ve Ulaş Karasu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kurum müdürleri ile sivil toplum kuruluşu başkanlarına teşekkür etti.
Sivas’ta 2020 yılının tarımsal açıdan çok verimli geçtiğini dile getiren Çetindağ, “İlimiz 2020 yılında tarımda adeta atılım yaptı. Bu sene tarımda büyük gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerden bazılarına kısaca değinmek gerekirse buğday rekoltesi 1 milyon tona geldi. Küçükbaş hayvancılıkta Valiliğimiz koordinesinde yürütülen “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” projesi kapsamında önemli adımlar atıldı. İnşallah 1 milyon küçükbaş hayvan hedefimize ulaşacağız. Şeker pancarı üretiminde önemli bir ivme yakaladık. Hem sofralık hem tohum hem de sanayi patatesinde adımızdan söz ettiriyoruz. Sivas’ın patateste Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yem bitkilerinde Sivas’ımız atağa kalktı. İlimiz çiftçisinin gelirini artırmak, sektörde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak ve topyekun bir kırsal kalkınma sağlamak amacıyla kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketine (SİVTAŞ) değinmemiz lazım. Bu, ilimiz tarımının geleceği adına çok önemli bir adım. Geçtiğimiz günlerde SİVTAŞ’a bağlı yem fabrikası ve süt işleme tesisinin I. Organize Sanayi Bölgesindeki inşaatını gezdik. Geçen yıl 29 Ekim’de temeli atılan tesislerimizin açılışını inşallah 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz. İlimizde modern bir hayvan pazarının kazandırılması noktasında da çalışmalar devam ediyor. Yani Sivas’ımızda 2020 yılında büyük bir atılım oldu” dedi.
Sivas’ta tarım ve hayvancılık konusunda birlik ve beraberliğin başarıyı getirdiğini kaydeden Çetindağ, “Tüm paydaşlarımız el birliği ile çalıştı. 2020 yılını tarıma baktığımız zaman altın yıl olarak değerlendirebiliriz. Bürokratlarımız, siyasilerimiz, parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimiz, belediye başkanımız, sivil toplum kuruluşlarımız hepsi elini taşın altına koyarak Sivas tarımının gelişmesi için önemli çalışmalar yaptı. İnşallah 2021 yılında bu yıl yapılan alt yapı çalışmalarının meyvelerini daha çok toplayacağız. Tarım Platformumuz da bu noktada önemli bir misyon üstlendi. Tarım Platformunun kurulmasına öncülük eden kişi olarak söylüyorum; bu platformun ne kadar önemli olduğunu bu süreçte gördük. Platformumuzda istişare edilerek atılan adımların meyvelerini aldık diyebiliriz” diye konuştu.
Pandemi sürecinde tarımın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Çetindağ, “Pandemi sürecinde Sivas’ımızda toprağa daha çok sahip çıkıldı. Üreterek ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunduk. Buğdayından şeker pancarına, balından patatesine kadar önemli çalışmalara imza atıldı. Bu başarının bir ve beraber çalışılmasından geldiğini söylemeliyiz. Sivas’ımızda çiftçilerimiz artık alternatif ürünleri bilinçli bir şekilde üretiyor. Bu gelişmede Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün önemli katkıları oldu. 2021 yılında inşallah daha büyük atılımlar olacak. Ziraat Odası Başkanı olarak bizlere önderlik eden Sayın Valimiz Salih Ayhan başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşu başkanlarımıza ve kurum müdürlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz