Sivas Haber Ajansı

Türk Ocakları Sivas Şubesi, Ermeni işgalini tek tek sıraladı

Türk Ocakları Sivas Şubesi, Ermeni işgalini tek tek sıraladı
47 views
10 Ekim 2020 - 15:15

Türk Ocakları Sivas Şubesi, Ermenistan ile savaş halinde olan kardeş ülke Azerbaycan’a basın açıklamasıyla destek verdi. 

Türk Ocakları Sivas Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, yaklaşık 30 yıl önce Azerbaycan toprağı Karabağ’ı ve çevresindeki toprakları işgal eden Ermenistan’ın, 27 Eylül yine benzer bir saldırıya başladığını belirterek, “Azerbaycan topraklarına yönelik bu saldırıda sadece askerî unsurlar değil siviller de hedef alındı. Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerinde yoğun bombardıman yaşandı. Naftalan ilçesine bağlı Kaşaltı köyünde, tamamı aynı aileden 5 sivil hayatını kaybetti; 19 sivil de yaralandı. Bunun üzerine Azerbaycan Ordusu, cepheye yakın bölgelerde yaşayan sivil halkın güvenliğini sağlamak için karşı saldırı başlattı. Aradan geçen günler içinde Ermenistan sivil yerleşim yerlerine saldırmaya ve savaş hukukunu bile hiçe sayarcasına sivilleri şehit etmeye; buna karşın Kahraman Azerbaycan Ordusu, had bilmezlere hak ettikleri cevabı vermeye devam etmiştir” dedi.

Daha önce Rusların desteğini de alan Ermeniler’in, 1991’de Hankendi’ni, 1992’de Şuşa ve Hocalı’yı işgal ettiğini, daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçirerek, 1993’te Ağdam’a girdiğıini ve Ağdam’ı daha sonra Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgal edildiğini anlatan Prof.Dr. Bozdoğan, Ermenilerin bu süreçte, Azerbaycan Türklerine karşı katliamlar yaparak, Hocalı’da soykırım uyguladığına işaret etti. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin işgal edildiğini; 1 milyona yakın Azerbaycan Türk’ünün, yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Prof. Dr. Bozdoğan, “Bu meselenin çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde girişimler olduysa da Ermenistan asla çözüme yanaşmadı. Eş başkanlıklarını Rusya, Fransa ve ABD’nin üstlendiği Minsk Grubu, 1992’den bugüne havanda su dövmeye devam etti. Türkiye ve Türk Milleti, bu meselede, hem tarihî hem de uluslararası hukuk bakımından haklı olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet yetkilileri, son gelişmelerde de bu tavrımızı açıkça bir kez daha ortaya koydular. TBMM’deki dört parti grubunun yayımladıkları destek açıklaması Türk milletinin sesi olmuştur. Bilindiği gibi Azerbaycan ile Ermenistan, Dağlık Karabağ’da insanî amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için bugün saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere ateşkese varılması konusunda anlaştılar. Bu ateşkes kararını ihtiyatlı bir memnuniyetle karşılıyoruz. Memnuniyetimiz, fiilî çatışmaların duracak olmasındandır. İhtiyatımız ise Ermenistan’ın bugüne kadarki hukuk tanımaz tavrını devam ettirme riskinden dolayıdır. Ermenistan, bugüne kadar sergilediği tavrı devam ettirirse anlaşmaya varılan ateşkesin hiçbir anlamı olmayacaktır. Bir kere daha ifade ediyoruz ki kalıcı barışın tek yolu, işgalci Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından tamamen çekilmesidir. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin bireyleri olarak Azerbaycan Türkleriyle dost ve müttefik ülkelerin mensuplar değiliz; kardeşiz, aynı bedenin uzuvlarıyız. Buna istinaden sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındayız” diye konuştu.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz