Sivas Haber Ajansı

Onarılan evi, ‘Anı evi’ne dönüştürüldü

Onarılan evi, ‘Anı evi’ne dönüştürüldü
30 views
31 Ekim 2020 - 15:09

Tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında “Daha senden gayrı aşık mı yoktur, nedir bu telâşın vay deli gönül, ay deli gönül” gibi dizeleriyle aşıklık geleneğinde önemli bir yeri olan Âşık Ruhsatî’nin evi onarılarak Anı Evi’ne dönüştürüldü.

Türk edebiyatına bir çok eseri kazandırılan, türkülere söz olan Âşık Ruhsatî’nin doğup büyüdüğü ev, Sivas Valiliğinin himayelerinde, İl Özel İdaresi marifeti ve ilçe kaymakamlığının katkılarıyla restorasyonu yapılarak ‘Anı Evi’ne dönüştürüldü. ‘Âşık Ruhsatî Anı Evi’ il protokolünün katılımlarıyla da ziyaretçilerine açıldı.

Kangal Deliktaş köyünde düzenlenen programa; Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek, Kangal Kaymakamı Erinç Demir, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, kurum temsilcileri ve köy sakinleri katıldı.

Deliktaş Köy Muhtarı Metin Özvatan, araştırmacı-yazar öğretim görevlisi Doğan Kaya ve Kangal Kaymakamı Erinç Demir’in açış konuşmalarıyla başlayan programda, ünlü ozanın eserlerinden seçme örneklere yer verildi.

Şehrimizin Değerlerine Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz

MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, yaptığı konuşmada; kendisinin de Kangal Deliktaşlı olduğunu ifade ederek, “Bu topraklarda yaşamak bizim için mutluluk kaynağı. Ozanımızı unutmayan, onun hatıralarını yaşatmak için çalışan başta sayın valimize ve kurumlarımızateşekkür ediyorum. Bugün olduğu gibi bundan sonra da aynı hassasiyetle şehrimizin değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ünlü Ozanımız Âşık Ruhsatî Bu Bölgenin Şehr-i Diyarıdır

Sivas Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz’da insanın namıyla anılması ve yâd edilmesinin o kişiyi her zaman ölümsüzleştirdiğini ifade ederek, “Âşık Ruhsatî’de unutulmayan bir ozanımız. Kişi, söylediklerinin ve yaptıklarının toplamıdır. Bizde Âşık Ruhsatî’yi söylediklerinden tanıyoruz. Büyük bir değeri olan ozanımız, bu bölgenin şehr-i diyarıdır. Dili, sade ve akıcıdır. Hem beşeri hem de ilahi üzerine şiirler yazmıştır.” dedi. Konuşmasında Âşık Ruhsatî’nin şiirlerine de yer veren Milletvekili İsmet Yılmaz, “Âşık Ruhsatî’nin tanıtılmasına katkı sağlayan Doğan Kaya hocamıza, Anı Evi’nin yapılmasında büyük emekleri olan Vali Salih Ayhan’a ve tüm kurumlara bu güzel projeyi Sivas’ımıza kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

El Ele Değmeden Ses Çıkmaz, Taş Üstüne Taş Koymadan Bina Olmaz

Sivas Valisi Salih Ayhan ise, kültürel değerlere sahip çıkmak için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Sivas milletvekillerinin destekleriyle 2013 yılında ilimize gönderilen ödenek ile halk ozanı Âşık Ruhsatî’nin 2013 yılında mezarının onarıldığını hatırlattı. “El ele değmeden ses çıkmaz, taş üstüne taş koymadan bina olmaz” sözleriyle birlik beraberliğin önemine vurgu yapan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta güçlü bir birliktelik var, bizler azim ve kararlılıkla şehrimize her alanda hizmet etmeye, özgün projeler kazandırmaya ve değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Âşık Ruhsatî Aşıklık Geleneğinde Güzel İzler Bıraktı

Hayatının büyük kısmını Deliktaş köyünde geçiren Âşık Ruhsatî’nin, aşıklık geleneğinde derin izler bırakan bir değer olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Hakk’a inanmış, halktanbeslenen ünlü ozanımızın hatırasını yaşatmayı, nesillere çok iyi tanıtmayı kendimize amaç edindik.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, “Âşık Ruhsatî Anı Evi” katılımcılar tarafından gezildi. Köy Muhtarlığı ve Âşık Ruhsatî Derneği’de katkı sağlayanlara plaket takdim etti.
Son olarak Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek ve diğer katılımcılar, Kangal ilçesi Deliktaş köyündeki açılış programının ardından, Âşık Ruhsatî’nin kabrini ziyaret ederek, dualar eşliğinde rahmet dilediler.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz