Sivas Haber Ajansı

Prematüre gününde duygusal anlar

Prematüre gününde duygusal anlar
148 views
18 Kasım 2020 - 14:25

Dünyada ve ülkemizde eşzamanlı olarak kutlanan 17 Kasım Prematüre Günü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakımda da kutlandı. 21 yıl önce prematüre bebek olarak serviste tedavi gören Beyzanur Erdoğan ile kendisine ilk müdahaleyi yapan Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiresi Nazlı Alkan programda bir araya gelince duygusal anlar yaşandı.


Düzenlenen etkinliğe Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kılıçbay, İdari Yönetici Gülseren Karabey ile sağlık çalışanları katıldı.
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan programda bu yıl pandemi nedeniyle kutlamanın sönük geçtiğini belirterek, “İnşallah gelecek yıl yine ailelerimizin, çocuklarımızın katıldığı ve pandeminin sona erdiği bir kutlama yaparız. Ben, tüm Yenidoğan ekibine başta Gaffari ve Fatih Hocam olmak üzere hepsine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Prematüre bebekler hakkında bilgi veren Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Gaffari Tunç ise “37 ila 24 haftalık gebelikten sonra dünyaya gelen bebeklere prematüre denilmektedir. Bu bebeklere her türlü desteği vererek yaşama tutunmaları için çaba sarf ediyoruz. Biz Yenidoğan ailesi olarak onlara hassas dokunuyoruz. Çünkü onlar çok hassas bebekler. Bu hassas dokunuşları bütün çalışma arkadaşlarım da yerine getirdiği için hepsine çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Kılıçbay yaptığı açıklamada, “17 Kasım Dünya Prematüre Günümüzü her yıl olduğu gibi bu yılda çeşitli etkinlikler ile kutladık. Covid-19 salgınından ötürü bu yıl biraz kısıtlamalar getirdik. Bizler yeni doğan aşktır diyoruz. Yeni doğan tüm bebeklerinin yeni doğan uzmanları tarafından izlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu vesile ile 17 Kasım Prematüre Günümüz kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

21 Yıl sonra buluştular

Programa damgasını vuran olay ise bundan 21 yıl önce prematüre bebek olarak serviste tedavi gören Beyzanur Erdoğan ile kendisine ilk müdahaleyi yapan Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşiresi Nazlı Alkan’la bir araya gelmesi ve çiçek taktim etmesi oldu.
21 yıl önce prematüre olarak dünyaya gelen Beyzanur Erdoğan ile bir araya gelmekten mutlu olduğunu dile getiren Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Nazlı Alkan yaptığı konuşmada, “Bugün burada Covid-19 salgınından dolayı kısıtlamalı bir şekilde 17 Kasım Dünya Prematüre Günümüzü kutlamaya çalıştık. Prematüre dünyaya gelen bebeklerin de hayata tutunmaları için ve sağlıklı nesiller yetişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Yenidoğan aşktır sloganı ile bebeklerimize mor şapkalar takarak günümüzü kutladık. Prematüre olarak dünyaya gelen Beyzanur’la bir araya gelmekten dolayı çok heyecanlandım. Verdiğimiz emeklerin boşa gitmemesi bizleri mutlu ediyor.” dedi.
Prematüre olarak dünyaya gelen Beyzanur Erdoğan ise “1999 yılında 26 haftalıkken dünyaya geldim. O dönemlerde hemşirem ile bir fotoğrafım vardı. Annemle konuşmamızda ‘anne acaba hemşiremiz yaşıyor mu? Hala hayatta mı? ‘ diye çok soruyordum. Sora başka bir hemşire vesilesi ile hemşiremi buldum. Şuan elimde o ilk fotoğrafımız var. Hemşirem ile bir araya geldiğimizde duygu dolu anlar yaşadık. Programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz