Sivas Haber Ajansı

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Sivasspor, hakem hatalarına karşı sesini yükseltti

Sivasspor, hakem hatalarına karşı sesini yükseltti
23 views
01 Aralık 2020 - 18:56

Demir Grup Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, “Büyük paralar ödeyerek kurduğumuz VAR sistemi, yine gelip bizi vuruyor. Hem parasını veriyoruz hem mağduru oluyoruz. Göztepe maçında yediğimiz golden önceki ofsaytın tespit edilememesini ne ben ne teknik heyet ne de taraftarımız anlıyor. Anlayan varsa da beri gelsin. Artık bunların son bulmasını istiyoruz. Artık tahammülümüz kalmadı” dedi.


Demir Grup Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz son haftalarda yaşanan hakem hataları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Otyakmaz, maçlarda yaşanan hakem hataları ve VAR sistemi ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Sivasspor’un Avrupa’da ve ligde almış olduğu sonuçları konuşmak istediğini ancak her hafta yaşanan hakem hataları nedeniyle açıklama yapmak zorunda kaldığını belirten Otyakmaz, “Maçlarımızda maçın sonucuna etki eden önemli hakem hataları oluyor. Bu da Türk futbolu ve bizim adımıza üzüntü verici bir şey. Bu işin sorumluluğunda olan Rıza Çalımbay hocamız da yayıncı kuruluşun sistemine göre maçtan önce ve sonra açıklamada bulunuyor. Burada hocamızın ne söylediğine bakmamız lazım. Hocam hakem hatalarından bahsediyor. Bu hakem hataları yanlış mı? Akşam bütün futbolseverler bakıyor ki hocamızın söylediği pozisyonlar doğru. Her maçtan sonra çok fazla şikayet ediyormuş gibi bir ortam oluşması bu hataların bize yapılıyor olması gerçeğini değiştirmiyor. Neticede bize karşı birtakım hatalar yapılıyor” diye konuştu.

“GOLDEN ÖNCEKİ OFSAYTIN TESPİT EDİLEMEMESİNİ ANLAYAMIYORUZ”

Yıllardır “Hakem de insandır, hata yapar’” anlayışı ile hareket ettiklerini söyleyen Otyakmaz, “Bunlar bizim hakemlerimiz. Hata yapacaktır. 1 yıl boyunca karşılıklı hatalar aşağı yukarı birbirini telafi eder dolayısıyla çok adaletsiz ortam oluşmaz diye düşünüyorsunuz ama VAR sisteminde böyle bir opsiyonunuz yok. VAR sistemi net bir şekilde bu olayların gerçek sonucunu size veriyor. Buna rağmen hata olduğu zaman insanın keyfi kaçıyor. Büyük paralar ödeyerek kurduğumuz VAR sistemi, yine gelip bizi vuruyor. Hem parasını veriyoruz hem mağduru oluyoruz. Taraftarımız bu konudan çok mustarip. Eskiden beri bir geleneğimiz var; taraftar, yönetim, teknik heyet, futbolcular birlik içinde mücadele ederken, bizim aramızda bile ayrılık söylemlerine sebep oluyor. Neden? Hatalara maruz kalıyoruz, yönetim sesini çıkartmıyor, gerekli açıklamaları yapmıyor diye. Biz gerekli açıklamaların zamanı geldiği zaman yapılması gerektiğini düşünen yönetimiz. Federasyona huzurlu bir ortam sağlamak bizim görevimiz. Hakemlerimiz ve federasyonumuz huzurlu bir ortamda çalışsınlar ki daha adaletli olsunlar. Biz bu ortamı sağlamaya çalıştıkça her maçta hata ile karşılaşıyoruz. Göztepe maçında yediğimiz golden önceki ofsaytın tespit edilememesini ne ben ne teknik heyet ne de taraftarımız anlıyor. Anlayan varsa da beri gelsin. Artık bunların son bulmasını istiyoruz. Kendi ipimizi çeken VAR sistemine de para ödemek istemiyoruz. Bizim maçlarımıza gelecek VAR’ın başındaki hakemlerin daha dikkatli olması gerekiyor. İnsan şüpheye düşüyor. O ofsaytı nasıl tespit edemiyorsun? Kahve almaya falan mı gidiyorlar, ekranın başını mı bırakıyorlar anlayamıyorum. Hakem hatalarıyla ilgili çok fazla konuşmak istemiyoruz. İnşallah bir daha konuşmaya gerek duyduğumuz bir ortam oluşmaz. Kendi işimize gücümüzü bakarız” diye konuştu.

“HİÇBİR TAKIMA KARŞI ÖN YARGILI DEĞİLİZ”

Rıza Çalımbay’ın çok önemli bir futbol adamı olduğunu kaydeden Otyakmaz, şunları söyledi: “Hocamız Türkiye hatta dünya çapında hem futbolculuğu hem de teknik direktörlüğü ile takdirleri kazanmış bir isim. Hocamızın açıklamalarının doğru olup olmadığına bakmak lazım. Hocamızın eleştirdiği pozisyonların hepsi akşam da televizyonda teyit ediliyor. Hocamız da biz de hiçbir takıma karşı ön yargılı değiliz. Galatasaray maçının ardından yaptığı açıklamalardan dolayı tepki aldı. Galatasaray maçındaki tepkisi doğru mu değil mi, ona bakmak lazım. Ankaragücü maçında verilmeyen penaltımız, Çaykur Rizespor maçı yine öyle. Karagümrük maçında verilen, olmayan penaltı bize bu açıklamaları yapmak zorunda bırakıyor. Hem federasyonumuzu hem de MHK’yı bir kez daha uyarmak zorunda hissediyorum kendimi. Artık tahammülümüz kalmadı. Eğer yenileceksek hiçbir dış müdahil olmadan hakkımızla yenilmek istiyoruz” dedi.

VAR’ın doğru kullanılmadığını kaydeden Otyakmaz, “Hakemlerin içinde sanki bir hiyerarşi var. Her hakemin pozisyonuna her VAR hakemi sanki müdahale edemiyor gibi bir izlenim veriyorlar bize. Hakemlerin protokolü uygulamada istikrarlı olmadığını görüyoruz. Son oynadığımız Göztepe maçında 29 saniye önce bir ofsayt pozisyonu var ve bu VAR’ın matematiksel olarak tespit ettiği bir şey. VAR’ın başındaki hakem eğer bu çizgiyi çekmiyorsa burada bir problem var demektir.  VAR’ın uygulamasını yanlış anlamış demek ya da dilim varmıyor. Artık herkes kendine çeki düzen vermeli. İşini hakkıyla yapmalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Rıza Çalımbay: Maçın kaderini hakemler belirlemesin

Demir Grup Sivasspor’un teknik direktörü Rıza Çalımbayise, UEFA Avrupa Ligi’nde perşembe günü oynayacakları Villarreal maçı öncesinde, Türkiye Süper Ligi’nde yaşadıkları hakem hatalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hem Süper Lig’de hem de Avrupa’da mücadele ederken birçok sorunla uğraştıklarını belirten Çalımbay, “Karabağ maçına 14 kişi çıktık. Göztepe maçına da çok eksik bir kadro ile çıktık. Biz haftada 3 tane maç oynuyoruz. Avrupa maçlarını hem ülkemiz hem de kendimiz için oynuyoruz. Göztepe karşısında gayet iyi oynuyorduk, Göztepe de iyi mücadele ediyordu. Ortada giden bir maç vardı. Maçta bariz bir ofsayt pozisyonu var. Bu önümüzde oluyor. Hakemi uyarıyoruz; bakmıyorlar, ‘VAR’a gidin’ diyoruz; gitmiyorlar. Bu yaşadığımız pozisyonlar bütün kamuoyunun kabul ettiği pozisyonlar ve bu pozisyonlardan biz gol yiyoruz. Takım adına, Demir Grup Sivasspor adına, taraftarımız adına çok üzülüyorum. Ben Sivaslıyım. Bunun için çok üzülüyorum” diye konuştu.

“HİÇBİR TAKIMA KARŞI SAYGISIZLIĞIMIZ OLAMAZ”

Yapılan hatalardan dolayı konuşmak zorunda kaldığını vurgulayan Çalımbay, “Bu hataların neden yapıldığını da bir türlü çözemedik. Açıklamamda örnek verdim; Karagümrük maçında, Galatasaray maçında, Göztepe maçında ve Çaykur Rizespor maçında yapılan hataların hepsini söyledim. Galatasaray bölümünü almışlar, kendi kafalarına göre başka yere çekmeye çalışıyorlar. Onu yapamazlar. Galatasaray Başkanı Cengiz Bey benim çok yakından tanıdığım birisidir. Çok yakın bir dostluğumuz, arkadaşlığımız var. Fatih Terim benim zaten hocam. Beraber oynadık. Benim Galatasaray’a saygım sonsuzdur. Bizim hiçbir camia ile işimiz olmaz. Biz sadece hakemlerin hata yaptığını söylüyoruz. Bizim hiçbir takıma karşı saygısızlığımız olamaz. Biz sadece onlarla oynadığımız maçta yaşanan hakem hatalarını söylüyoruz. O hataları Galatasaray’a karşı yapsalar onların da sesini çıkartması gerekiyor ki zaten çıkartıyor da. Biz burada sadece hakkımızı koruyoruz. Bizim ne Galatasaray ne de başka takımla dostluğumuzu bozamazlar” dedi.

“HAKEMLER VAR’I KULLANAMIYOR”

Rıza Çalımbay, futbolu çok sevdiğini ve maçlarda sadece futbol konuşmak istediğini söyledi. Deneyimli teknik adam, şunları kaydetti:

“Ben hakem hatalarını konuşmak istemiyorum. Hakem hataları ile çok maç kaybettik. Biz zaten çok sıkıntılı durumdayız. Önümüzde Villarreal maçı var. Mutlaka kazanmamız gereken bir maç. Çok eksiğimiz var. Bunlarla uğraşırken bir de hakem hatalarıyla uğraşmak istemiyoruz. Biz takımlarla mücadelemizi yaparız ama maçı belirleyen hakem olursa tabii ki biz de o hatasını söyleyeceğiz. Maçın kaderini hakemler belirlemesin. Hakemler VAR’ı kullanamıyor. Göztepe maçındaki pozisyon gözünün önünde 53 cm ofsayt. Sen bunu göremiyorsan tabii ki bunda kasıt arayacaksın. Karagümrük maçında arkadaşımız topa vuruyor, sen buna penaltı çalıyorsan bundan kasıt arayacaksın. Galatasaray maçında 3 tane penaltı pozisyonu var. Birini verdi, ikisini vermedi. Ben sadece Demir Grup Sivasspor’un hakkını korumaya çalışıyorum. Hakemlerin yaptığı hataları söylemeye çalışıyorum. Göztepe maçında yapılan hatayı söylemememiz mümkün değil. Bunun dışında bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Biz, Türkiye’nin en mütevazı kulüplerinden birisiyiz. Bizim onlara saygımız var. Onların da bize saygısı olsun. Hiçbir hakem hatasından maç kazanmadık ama hakemlerin yüzünden çok maç kaybettik.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Tüm hakları saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz