“Amaç, birlik beraberlik içinde güzellikler ortaya çıkarmak”

“Amaç, birlik beraberlik içinde güzellikler ortaya çıkarmak”

Sivas’ta basın mensuplarının bir araya gelerek oluşturduğu Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti yönetimi düzenlediği basın açıklaması ile kuruluşunu duyurdu.
4 Eylül 1919’daki Sivas Kongresi’nin düzenlendiği tarihi Kongre Müzesi önünde bir araya gelen Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti kurucu üyeleri basın açıklaması yaptı.
Cemiyet adına açıklama yapan kurucu başkan Muhittin Karahan, “İlimizde basın mensuplarının bir çatı altında toplanması, mesleki, sosyal ve toplumsal çalışmalar yapması hedefiyle yeni bir yapılanma oluşturulmuştur. “Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür, bölünemez” ve “Manda ve himaye kabul edilemez” kararları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda temel taşlardan biri olan Sivas Kongresi’nin yapıldığı 4 Eylül tarihini isim olarak kabul eden cemiyetimiz, 4 Ocak 2021 tarihi itibariyle resmen kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Kentimizde teşkil edilen her sivil toplum kuruluşu gibi Sivas 4 Eylül Sivas Gazeteciler Cemiyetimiz de ülkemizin ve kentimizin milli menfaat ve değerlerini ilk sırada gözeterek, mesleği icra eden basın mensuplarının her alanda gelişim ve temsili noktasında önemli çalışmalar yapmak amacı ile yola çıkmış bulunmaktadır. Bu süreçte hiç kimseyi ötekileştirmeden, mesleği temsil eden herkese ve her kesime kucak açmak, birlik ve beraberlik içerisinde güzellikler ortaya çıkarmak temel amacımızdır. Bu doğrultuda kuruluşunu tamamlayan cemiyetimiz üye yapılanmasını da hızla tamamlayarak faaliyetlerine başlayacaktır. Bu süreçte ‘Ben de varım’ diyecek, bizimle yürüyecek herkese kapımız açık olacaktır. Amacımız kısa ve net olarak şöyle belirlenmiştir. Hizmet etmek, değerler ortaya çıkarmak. Bu çerçevede cemiyetimizin ülkemize ve Sivasımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz” dedi.

10 OCAK’I KUTLADI

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanış tarihinden yola çıkılarak kutlanmaya başlayan Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Karahan şöyle konuştu:
“Tarihin her döneminde, en zor şartlar altında çalışmış ve çalışmaya devam eden gazeteciler, günümüzün getirdiği güncel sorunları da yakından takip eden, yaşayan, tarihe tanıklık eden kişiler konumundadır. Son bir yılda tüm dünyada etkisini gösteren Kovid-19 pandemi sürecinde özveriyle mücadele eden sağlık çalışanlarımız ve güvenlik güçlerimizin ardından, gelişmeleri en yakından takip eden ve bu uğurda can kayıpları da veren meslek grupları arasında gazeteciler de yer almaktadır.

Halkın bilgi edinme hakkı çerçevesinde, gerçeklere uygun hareket ederek, barış, demokrasi ve insan haklarını gözeten, insanlığın evrensel değerlerine, çok seslilik ve farklılığa saygıyı savunan gazeteciler, sosyal medyanın gelişimiyle birlikte bilgi kirliliğinin daha da yaygınlaştığı günümüzde, doğru bilgiye ulaşım noktasında en önemli aracı konumuna gelmiş bulunmaktadır. Bundan hareketle, kamuoyunun doğrularla buluşmasında kilit rol üstlenen gazetecilerin sorumlulukları da günden güne artmaktadır.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın mensuplarının haklarının anayasal güvence altında olması esastır. Bilgi ve düşünceyi bu güvence altında, milli menfaatlerini gözeterek sunmak da gazetecilerin sorumluluklarının başında gelmektedir. Toplumu, bilgilendirme, aydınlatma gibi konularda kutsal bir görev üstlenen gazetecilerin haklarının da aynı şekilde sürekli değişen ve gelişen dönemin şartlarına uygun hale getirilmesi de şarttır.

Gerçek bilgiye ulaşmanın mihenk taşı konumunda, gecesini gündüzüne katarak ve hiç bir fedakarlıktan kaçınmayarak görevini yerine getiren, tüm arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyoruz.”

 

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.